Import towarów to przywóz z terytorium państwa, które nie wchodzi w skład terytorium UE na terytorium Unii Europejskiej. Import do Polski, towarów z krajów, które nie są członkami UE jest związane z powinnością dokonania odprawy celnej. Jest ona związana ze sporządzeniem zgłoszenia, wraz z przedstawieniem odpowiedniej dokumentacji jej towarzyszącej. Należy również pokryć koszty należności celnych i podatkowych z tytułu przewozu towarów.

Zgłoszenie celne – na czym polega i jakie są jego formy?

Deklaracja celna to dokument, który wypełnia podróżny, aby zadeklarować, co wwozi do kraju. Zawiera on informacje o podróżnym, o tym, co wwozi i ile to kosztuje. Tak więc jest to czynność, przez którą wyrażamy wolę umieszczenia towaru pod określoną procedurą celna, w wymaganej formie i w określony sposób.

Formy zgłoszeń:

  • ustne– dokonywany w przypadku kiedy towar jest przedmiotem odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła lub powrotnego wywozu. W momencie kiedy towary mają być objęte procedurą wywozu lub dopuszczenia do obrotu np. samochody zarejestrowane zagranicą, rzeczy przywożone przez podróżnego, paliwo w zbiornikach.
  • pisemne – dokonywane przez zgłaszającego na odpowiednim formularzu tj. Jednolitym Dokumencie Administracyjnym SAD (Single Administrative Document).
  • elektroniczne przetwarzanie danych – dokonywane tylko w przypadkach, które są przewidziane dla zgłoszenia w formie pisemnej na dokumencie SAD. Zgłoszenie należy sporządzić zgodnie ze specyfikacją opublikowaną na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Należy zamieścić w nim ustalony przez naczelnika UC, kod identyfikacyjny zgłaszającego. Osoba, która została uprawniona do dokonania zgłoszenia elektronicznego, zobowiązuje się do przechowywania kopi zgłoszeń.
  • inne czynności– tak zwane behawioralne przejście przez zieloną bramkę z napisem “nic do oclenia”.

O czym należy pamiętać i co przedstawić przy zgłoszeniu celnym?

Przy sporządzaniu deklaracji celnej należy zawsze być uczciwym i dokładnym. Powinieneś również wiedzieć, co jest zabronione do wwiezienia do Twojego kraju.

Dokonując zgłoszenia należy przedstawić:

  • dokument SAD,
  • fakturę,
  • dokument potwierdzający pochodzenie towarów,
  • zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON, EORI.

EORI- każdy importer lub eksporter, który zajmuje się prowadzeniem wymiany z krajami poza unijnymi ma obowiązek posługiwać się tym numerem.

Podatnicy podatku VAT od importu muszą obliczyć i wykazać w dokumencie celnym, kwotę podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Do kompletnego wypełnienia deklaracji celnej, na potrzeby szczegółowego rozróżniania towarów zostały wprowadzone dodatkowe podziały. Dodana została dziewiąta i dziesiąta cyfra, za sprawą czego powstał system TARIC.

(System TARIC jest zharmonizowanym systemem klasyfikacji taryfowej towarów będących przedmiotem wymiany handlowej w Unii Europejskiej.)

Trzeba pamiętać również, że należności celno-podatkowe należy uiścić w ciągu 10- dni od dokonania zgłoszenia celnego, przez organ celny. Do tego momentu, bez złożenia zabezpieczenia organ celny nie może wydać towaru osobie zgłaszającej.

Gdzie należy złożyć zgłoszenie celne?

Deklaracja celna powinna być złożona w miejscu wjazdu do kraju.

Produkt do procedury celnej możesz zgłosić w pierwszym kraju Unii Europejskiej w granicznym urzędzie celnym. Jeśli masz zamiar zrobić odprawę celną w Polsce, to wwożone towary należy objąć w granicznym urzędzie celnym procedurą tranzytu (na dokumencie T1).

Ze względu na coraz to większą komplikacje związaną z budową i strukturą sprowadzanych do kraju towarów, trafne ich zidentyfikowanie jest dla importera często sporym problemem. Konsekwencje popełnianych błędów niestety są zazwyczaj są bardzo kosztowne, ze względu na wysoką wartość importowanych towarów. Warto więc skorzystać z przydatnych rad zamieszczonych w tym artykule i posiąść wiedzę związana ze zgłoszeniami celnymi