Na całym świecie transport towarów to jedna z najważniejszych branż każdego kraju. Stale rozwijające się zakupy internetowe powodują, że konieczne jest szukanie rozwiązań, które pozwolą na usprawnienie procesu przewozu wszelakich produktów. Jednym z tych sposobów jest paletyzacja towaru. Polega ona na układaniu towarów na paletach w taki sposób, aby usprawnić i jak najbardziej ułatwić przyszłe wysyłki. Wszystko ma swój określony porządek, nie inaczej jest w procesie paletyzacji towaru. Obecnie paletyzacją często zajmują się roboty, ponieważ jest to korzystniejsze i szybsze rozwiązanie, niż układanie ręczne. W przypadku ciężkich produktów robot znacznie szybciej poradzi sobie z takim zadaniem, niż człowiek. Odpowiednia paletyzacja towaru to klucz do prawidłowego działania firmy zajmującej się przewozem, logistyką i spedycją.

Paletyzacja towaru z wykorzystaniem robotów

W niezwykle szybko rozwijającym się świecie niezbędne są usprawnienia, które pozwolą na szybszą i bardziej ekonomiczną pracę. W wielu sektorach pracę ludzi zastępują roboty. Tak jest również w przypadku paletyzacji towarów. Automatyczne roboty wykorzystywane do tych zadań są w stanie szybciej i lepiej wykonywać pracę niż ludzie. Jeżeli konieczne jest ułożenie ciężkich, dużych towarów to niezbędna jest pomoc robota. Na wielu liniach produkcyjnych możemy spotkać zrobotyzowane procesy, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu podczas paletyzacji towaru. Roboty są wykorzystywane, ponieważ wiele czynności jest powtarzalnych. Jest to coraz powszechniejszy trend i pozwala na jeszcze szybsze zarządzanie produktami i dostarczanie ich do końcowych odbiorców.

Rodzaje paletyzacji towaru

Ze względu na zróżnicowanie towarów w procesie paletyzacji wyróżniamy kilka jej rodzajów. Najczęściej jest to uzależnione od rodzaju opakowań produktów, które należy załadować na palety. Możemy podzielić je na:

  • puszki
  • skrzynki, beczki
  • szklane butelki
  • pudełka i kartony
  • zgrzewki
  • inne towary

Najczęściej opakowania, które podlegają paletyzacji to kartony i pudełka. Można je układać na wiele różnych sposobów, dlatego najkorzystniejsze jest zautomatyzowanie tego procesu za pomocą robotów. Bardzo ważna jest szybkość wykonania zadania. Dla wielu firm zajmujących się takimi zadaniami konieczna była mechanizacja procesu paletyzowania towaru. Przedsiębiorstwa, które oferują usługę paletyzacji towarów, posiadają często w swojej ofercie dodatkowe usługi. Może to być: zamykanie kartonów i ich etykietowanie, ważenie towarów, a na koniec foliowanie.

Korzyści wynikające z paletyzacji towaru

Najlepsze efekty paletyzacji towaru osiągają firmy, które zautomatyzowały ten proces. Wynika to z faktu, że automatyczne roboty gwarantują powtarzalne ruchy, poprawny kształt towarów na palecie i zdecydowanie zwiększają wydajność paletyzacji. Pakowanie towarów to niezbędny proces w transporcie krajowym i międzynarodowym. Nic dziwnego, że firmy zajmujące się przewozem towarów dążą do maksymalnego usprawnienia tego procesu.

Korzystając z robotów mamy gwarancję poprawnego pakowania wszelkich rodzajów towarów. Paletyzatory, czyli wielozadaniowe maszyny są w stanie obsługiwać nawet kilka linii produkcyjnych jednocześnie. Paletyzator jest sterowany automatycznie i wykorzystuje się go do formowania i układania opakowań na paletach. Dzięki wykorzystaniu robotów w tym procesie możemy zdecydowanie zwiększyć efektywność pracy, co przekłada się na szybszą paletyzację towaru. Jeżeli robot zajmie się układaniem towarów na palety, to możemy lepiej wykorzystać moc przerobową naszych pracowników.

Sprawdź również nasze inne wpisy poradnikowe o branży TSL: