Niemiecka gospodarka jest jedną z najpotężniejszych gospodarek na świecie. Republika Federalna Niemiec to nasz sąsiad zza zachodniej granicy. Od wielu lata, Polacy i Niemcy współpracują ze sobą w wielu branżach. Otwarte granice, dzięki porozumieniu Schengen ułatwiają wymianę towarów pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Republika Federalna Niemiec to największa gospodarka UE. Wymiana handlowa przynosi wiele korzyści zarówno dla polskich jak i niemieckich firm. Pomimo pandemii, która przedłuża się nieustannie, nie zaobserwowano spadków i niższych wartości. Co więcej, dane z pierwszych kwartałów 2021 roku, sugerują, że handel z Niemcami kwitnie w szybkim tempie. Polski eksport jest ważny dla Republiki Federalnej Niemiec.

Sytuacja handlowa z Niemcami

Polska jest jednym z głównych partnerów biznesowych Niemców. Jeśli chodzi o sytuację handlową z Niemcami, to Polska stała się piątym partnerem handlowym. W 2020 roku wyprzedziliśmy Włochy, a całość wymiany handlowej sukcesywnie rośnie z roku na rok. W 2020 roku całość wynosiła około 127,7 mld euro. W skład tej sumy wchodzi równocześnie import oraz eksport do Niemiec. Według raportów GUS, potwierdza się, że handel zagraniczny z Niemcami rozwija się w ogromnym tempie. Było widać ogromny wzrost pomiędzy 2019 a 2020 rokiem. Pierwsze dane z 2021 roku są też optymistyczne i pokazują dalszą tendencję wzrostową pomimo pandemii.

Co importujemy z Niemiec?

Polska staje się państwem, które z roku na rok przegania pozostałe państwa i z importuje z Niemiec co raz więcej towarów. Polska nie jest póki co najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, ale stosunki polsko-niemiecki są coraz lepsze. W 2020 roku, byliśmy szóstym krajem, który importuje z Niemiec największą liczbę towarów. Import wynosił około 64,7 mld euro w 2020 roku. Głównymi towarami importowanymi z Niemiec są:

  • maszyny
  • artykuły petrochemiczne
  • samochody osobowe
  • tworzywa sztuczne
  • wyroby metalurgiczne
  • artykuły papiernicze
  • sprzęt elektroniczny.

Co eksportujemy do Niemiec?

Jeśli chodzi o ilość towarów eksportowanych do Republiki Federalnej Niemiec, to Polska znajduje się w czołowej piątce. W 2020 roku, Polska stała się czwartym największym eksporterem. Wartość eksportowanego towaru wynosiła około 58,1 mld euro. Towaru u większej wartości do Niemiec wysłały jedynie: Chiny (około 116 mld euro), Holandia (około 88 mld euro) i Stany Zjednoczone (około 68 mld euro). Największym partnerem handlowym Niemiec są potężne Chiny. W Państwie Środka, handel rozwija się w ogromnym tempie, a chińska gospodarka jest już jedną z najlepszych na całym świecie. W tym rankingu przebijają nas tylko 3 gospodarki. Chińska oraz amerykańska gospodarka są największymi na świecie, więc bardzo ciężko będzie z nimi rywalizować, ale w tym zestawieniu wyprzedziliśmy chociażby Francję. Jak widać Polska jest dobrym partnerem handlowym Niemiec. Na rynku niemieckim przybywa towarów z kraju nad Wisłą. A więc, jakie towary najczęściej eksportujemy do Niemiec?

  • artykuły spożywcze i elektryczne
  • wyroby metalurgiczne
  • urządzenia mechaniczne i elektryczne
  • wyroby chemiczne
  • tworzywa sztuczne
  • meble
  • materiały i wyroby włókiennicze

Prognozy handlu z Niemcami

Perspektywy handlu z Niemcami są bardzo dobre. Niemiecka gospodarka jest jedną z najpotężniejszych na świecie i ma silną walutę. Bliskość państwa oraz dobre stosunki dyplomatyczne mogą być dobrym motorem napędowym do jeszcze większej integracji firm polskich z niemieckimi przedsiębiorstwami. Rosnące wykresy z danych statystycznych mogą wskazywać na dalszy rozwój handlu zagranicznego i zwiększenie obrotów w najbliższych latach na linii Polska-Niemcy.