W ostatnich latach handel międzynarodowy prężnie się rozwija. Platformy, które oferują produkty z Chin za kilka groszy, biją rekordy popularności, a pandemia niejako zmusza nas do zakupów internetowych. Ważne są więc służby czuwające nad przestrzeganiem prawa w tym obszarze. Ze względu na wzrost liczby transakcji dokonywanych każdego dnia, stale rośnie zapotrzebowanie na osoby posiadające merytoryczną wiedzę i odpowiednie kwalifikacje z zakresu praw i procedur związanych z międzynarodowym obrotem towarami. Jak zostać agentem celnym?

Kim jest agent celny?

Kim jest agent celny, czyli osoba pośrednicząca między przedsiębiorcą, a służbą celną? Agent celny, czyli przedstawiciel urzędu celnego, zazwyczaj czuwa nad tym, by wszelkie czynności niezbędne do należytego przeprowadzenia odprawy celnej, zostały podjęte. Kontroluje on więc dokumenty, które dostarczają przedsiębiorcy przekraczający granicę, przygotowuje je oraz sprawdza przewożony towar. Kontroluje, czy jego legalność, sprawdza, czy nie jest dokonywany przemyt, co jest przewożone, czy przedsiębiorcy nie popełniają przestępstw. Przygląda się on również, czy towary są przewożone prawidłowo i są zabezpieczone. Zawód agenta celnego i celnika nie oznaczają tego samego stanowiska. Główna różnica między nimi polega na tym, że celnik jest urzędnikiem państwowym, zaś agent celny pracuje na rzecz firmy czy danego przedsiębiorcy.

Wpis na listę agentów celnych

Co należy obecnie zrobić, by uzyskać wpis na listę agentów celnych? Po pierwsze, należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Po drugie, trzeba posiadać kwalifikacje albo doświadczenie związane z obsługą celną podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że powinno się posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych w obszarze ekonomii, prawa lub z obszarów technicznych, gdzie program tych studiów obejmował obszary prawa finansowego i administracyjnego. Nie jest to jednak obowiązkowe – by stać się agentem celnym można też ukończyć studia podyplomowe z tego kierunku. Jeśli ktoś nie posiada żadnego dyplomu, musi się wówczas wykazać co najmniej 3-letnim doświadczeniem w sprawach celnych, bądź posiadać decyzję o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu. Po zebraniu wymienionych dokumentów, można złożyć wniosek o wpisanie na listę agentów celnych. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wpisuje wówczas daną osobę na listę niepóźniej niż 120 dni od dnia przyjęcia kompletnego wniosku.

Ile zarabia agent celny?

To, ile zarabia agent celny, zależne jest od województwa, w jakim wykonuje swoje usługi, wielkości firmy, wykształcenia i jego stażu pracy. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 5 500 PLN brutto. Co drugi agent celny otrzymuje pensję od 4 770 PLN do 6 520 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych agentów celnych zarabia poniżej 4 770 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 520 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych agentów celnych. Jest to dość wysokie wynagrodzenie, niemniej trzeba liczyć się z dużą odpowiedzialnością za wykonywane czynności i brać pod uwagę fakt, że sytuacja na rynku nie jest łatwa.