Podczas realizacji zleceń związanych z przewozem towaru, jedną z najważniejszych rzeczy jest bezpieczeństwo. Plomba transportowe stają się coraz bardziej powszechne. Służą do zabezpieczania ładunku podczas transportu. Wykonane są z metalu lub plastiku, najczęściej jednak występuje w postaci linki oraz naklejki. Głównie wykorzystywane w transporcie drogowym, kolejowym, morskim a także lotniczym. Istnieje wiele różnych rodzajów plomb transportowych, ale wszystkie one służą temu samemu celowi: zabezpieczają ładunek przed kradzieżą oraz zapewniają wizualną informację, że ładunek nie był naruszany. Dzięki temu osoba przewożąca ładunek może w szybki i łatwy sposób dostrzec uszkodzenia i zgłosić taką sytuację odpowiednim osobom.
Konieczność stosowania plomb zabezpieczających w transporcie.
Nie istnieją przepisy prawa, które nakazują przewoźnikom używania plomb transportowych, jednak większość transporterów decyduje się na nie ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa przewożonym towarom. Plomby zabezpieczające, mimo że nie są niezbędne w transporcie towarów, stanowią fizyczną barierę, która zapobiega manipulacją i kradzieży. Plomby działają również odstraszająco na potencjalnych złodziei i pomagają zapewnić, że tylko upoważniony personel ma dostęp do zawartości przesyłki. Ponadto mogą być wykorzystywane do śledzenia przesyłek, ponieważ każda plomba ma niepowtarzalny identyfikator, który można zeskanować i śledzić.
Dlaczego warto stosować plomby transportowe
Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować plomby transportowe. Można ich używać do zabezpieczania ładunków na ciężarówkach i przyczepach oraz do ochrony przed manipulacją lub kradzieżą. Często stosowane są do oznaczania, że kontener został skontrolowany i jest bezpieczny do transportu.
Co to elektroniczna plomba transportowa?
Elektroniczna plomba przewozowa to urządzenie, które umieszcza się na kontenerze przewozowym w celu śledzenia jego zawartości i lokalizacji. Plomba przesyła dane do centralnej bazy danych, do której dostęp ma upoważniony personel. Dane przesyłane przez plombę mogą obejmować lokalizację, zawartość i historię kontenera. Urządzenie to pozwala również na kontrolę kierunku i prędkości pojazdu. A co najważniejsze dostarcza nam informacji dotyczących otwarcia, zamknięcia czy też naruszenia plomby.
Jak założyć plomby transportowe?
Wszystko zależy od rodzaju posiadanej plomby transportowej. W pierwszej kolejności najlepiej zapoznać się z instrukcją zamieszczoną przez producenta, który informuje nas, jak powinniśmy postępować z daną plombą. Kolejną ważną rzeczą jest dokładne sprawdzenie, czy posiadana przez nas plomba nie jest z żadnej strony naruszona. Musi być tak umieszczona w taki sposób, aby uległa zniszczeniu dopiero podczas zdejmowania.
Kto może ściągnąć plombę transportową?
Kierowca, który prowadzi pojazd z plombą transportową nie jest upoważniony do zerwania jej na własną rękę. Wiąże się to w wszczęciem postępowania wobec niego. Uprawnione do ściągnięcia plomby jednostki to Służba Celna oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Funkcjonariusze również mają prawo do skontrolowania ładunku, w takim przypadku wydawany jest odpowiedni protokół lub wpis CMR. Interwencja funkcjonariuszy musi być zakończona założeniem nowej plomby.