Odprawa celna najczęściej kojarzy się z odprawą samochodową, która odbywa się w przypadku przekroczenia granicy danego kraju. Oprócz tego istnieje również coś takiego jak morska odprawa celna. Przebiega ona bardzo podobnie, jak odprawa celna na lądzie. W większości przypadków wymaga większej ilości dokumentacji wysyłanych towarów.
Morska odprawa celna – jak wygląda?
Morska odprawa to odprawa celna, którą przeprowadzają odpowiednie osoby na towarach przyjętych na statek w celu transportu do określonego miejsca. Podczas takiej podróży morskiej zdarza się, że przekraczamy granicę wielu krajów. W takim wypadku musi być ona rzetelna oraz prawidłowa, aby uniknąć jakichkolwiek problemów i nieprzyjemnych sytuacji podczas drogi. W przypadku postępowania celnego, skrupulatnie sprawdzane są dokumenty przewożonych towarów oraz asortyment. Odprawy celne przeprowadzane są przez agencje celne. Wiadomo, że w każdej procedurze liczy się czas przeprowadzania wszystkich kontroli. Na statkach transportowych często przewożona jest bardzo duża ilość towarów, które pochodzą od różnych nadawców. Każdy z przewożonych przedmiotów podlega obowiązkowej odprawie celnej. Celnicy często korzystają z odprawy uproszczonej czyli z szybkiej i sprawnej kontroli. W takim wypadku nadawcy poszczególnych towarów mogą posiadać mniej dokumentów do wypełnienia.
Jak poprawnie przygotować się do odprawy celnej?
W przypadku morskiej odprawy celnej warto wcześniej przygotować sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Zdecydowanie uprości to odprawę wykonywaną przez agencję celną. Wcześniejsze przygotowanie niezbędnej dokumentacji pozwoli na szybsze przeprowadzenie odprawy. Wszystkie te formalności są wykonywane na miejscu – np. chwilę przed znalezieniem się określonych towarów na statku. Jest to znacznie korzystniejsze także dla przedsiębiorców. W razie formalnych braków, towar powinien zostać wycofany z transportu. Formalności w transporcie morskim mają ogromne znaczenie. Przede wszystkim wymagana jest prawidłowa dokumentacja, odpowiednie zabezpieczenie oraz opisanie przewożonych towarów. Wszystkie te czynności leżą po stronie osób, które nadają załadunek na statek. Ciekawą kwestią jest to, że osoby które często korzystają z transportu morskiego po jakimś czasie zostają całkowicie zwolnione z obowiązku posiadania pełnej dokumentacji. Jest to wygodne rozwiązanie dla wielu firm.
Procedury w transporcie morskim
Każdy wie, że podczas przebiegu każdej procedury kluczowy jest czas przeprowadzania kontroli. Na statkach transportowych przewożona jest ogromna ilość towarów, które pochodzą od różnych nadawców. Każdy z tych przedmiotów podlega obowiązkowej odprawie celnej. Podczas przeprowadzania morskiej odprawy celnej celnicy często korzystają z uproszczonej – szybszej kontroli. Zastosowanie takiego działania pozwala nadawcom poszczególnych towarów przechowywać mniejszą ilość dokumentów do wypełnienia. Wszystkie formalności wykonywane są na miejscu, np. krótko przed załadowaniem towarów na statku. Jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. W przypadku gdy wysyłany towar z powodu jakichkolwiek formalnych błędów musi zostać wycofany z transportu morskiego. Jak w każdej z odnóg transportu, tak i w transporcie morskim formalności mają kluczowe znaczenie. Po stronie osób, które nadają ładunek leży przygotowanie: prawidłowej dokumentacji, odpowiednich zabezpieczeń oraz opisanie przewożonych towarów. Nadawca musi zadbać, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Warto podkreślić, że osoby korzystające regularnie z tego typu transportu, są po jakimś czasie zwolnione z obowiązku posiadania pełnej dokumentacji.
Sprawdź również nasze inne wpisy poradnikowe o branży TSL: