Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2021. roku. Wraz z zakończeniem okresu przejściowego formalności celne stały się obowiązkowe. Brexit celny sprawił, że formalności celne są wymagane w przypadku wszystkich towarów przekraczających granicę między UE a Wielką Brytanią. Bezproblemowa odprawa celna po Brexicie wymaga teraz większej liczby koniecznych formalności. Jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych opóźnień, utrudnień dostaw lub zakłóceń na granicy to powinieneś automatycznie przetwarzać cyfrowo dane eksportowe od eksportera. Wymaga to zebrania danych importowych od importera i połączenia ich w celu utworzenia deklaracji eksportowej oraz importowej. Wykonując te działania spełniasz wymagania Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Te rozwiązania spełniają również dodatkowe wymagania dotyczące komunikatów bezpieczeństwa. Aby uprościć wszystkie formalności celne, rząd Wielkiej Brytanii wprowadził “podejście etapowe” dla importu do Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2021. roku.
Służby celne po Brexicie
Brexit celny to spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Importerzy z Wielkiej Brytanii dostali możliwość wprowadzenia towarów niekontrolowanych w ramach tzw. uproszczonej procedury celnej (WPZiB). Oznacza to, że nie jest wymagana pełna deklaracja graniczna. Dodatkowo przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z mechanizmu odroczonego podatku VAT. Dzięki temu podatek VAT od importu musi być tylko rozliczony, ale nie zapłacony w momencie wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Jeżeli wszystkie towary są zgodne z regułami pochodzenia (ROO), to zerowe taryfy znajdą zastosowanie zarówno do Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii. Importer w takim wypadku jest zobowiązany do udowodnienia preferencyjnego pochodzenia za pomocą “Oświadczenia o pochodzeniu” dostarczonego przez eksportera. Drugą możliwością jest dostarczenie dokumentów spełniających kryteria określonych przez “Wiedza importerów”. Preferencyjne traktowanie może zostać przyznane tylko produktom “pochodzącym” w rozumieniu umowy UE z Wielką Brytanią.
Świadczenie usług – reguły rozliczania VAT-u
Zmienione rozliczanie VAT dotyczy usług w Wielkiej Brytanii, a także Irlandii Północnej. Są one traktowane do celów VAT jako państwa trzecie. Najważniejsze dla opodatkowania usług jest miejsce ich świadczenia, to ono przesądza, czy VAT powinno odprowadzić się w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z zasadą ogólną dotycząca miejsca świadczenia usług wykonywane na rzecz osób niebędących podatnikami VAT, usługi podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym usługodawca posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W stosunku do osób spoza Unii Europejskiej ustawa o VAT zawiera katalog usług, które są wyłączone z zasady ogólnej. Są to takie usługi jak: reklamy, prawnicze, doradcze, finansowe, tłumaczenia. Polskie firmy, które świadczą takie usługi dla konsumentów z Wielkiej Brytanii nie muszą rozliczać od nich VAT w Polsce. Brexit celny to duże zmiany dla polskich przedsiębiorców, dlatego warto wnikliwie zapoznać się z nowymi przepisami.
Sprawdź również nasze inne wpisy poradnikowe o branży TSL: