Delivered duty paid (DDP) to umowa przewozowa, na mocy której sprzedający ponosi wszystkie koszty i ryzyko związane z dostarczeniem towarów do określonego miejsca przeznaczenia. Kupujący bierze na siebie odpowiedzialność za przejęcie towarów w tym miejscu oraz za uiszczenie wszelkich późniejszych opłat celnych.

Jakie są obowiązki sprzedającego związane z DDP?

W przypadku DDP, to sprzedający jest odpowiedzialny za cały proces transportu. Tym samym musi on:

– Zabezpieczyć produkt na czas dostawy, tak aby nie uległ on uszkodzeniu.

– Wybrać najlepszą i najszybszą możliwą metodę dostawy.

– Zapewnić wszelkie potrzebne dokumenty, takie jak listy przewozowe, certyfikaty itp., które mogą być wymagane przez celnika.

Obowiązki sprzedającego w ramach DDP to udostępnienie towarów w uzgodnionym miejscu dostawy, zapewnienie, że towary są odpowiednio zapakowane i oznakowane oraz dostarczenie wszelkiej wymaganej dokumentacji eksportowej. Sprzedający jest również odpowiedzialny za dostarczenie towarów w wyznaczonym terminie lub w ramach określonego wcześniej okresu.

Jakie są obowiązki kupującego związane z DDP?

Kupujący jest odpowiedzialny za zapłacenie sprzedawcy za towary, jak również za wszelkie podatki i cła związane z importem towarów do kraju przeznaczenia. Kupujący ma obowiązek do okazania pomocy sprzedającemu na jego żądanie. Kupujący ponosi wszelkie ryzyko związane z uszkodzeniem kub utratą towarów od chwili ich dostarczenia. Warto pamiętać, że kupujący nie ma obowiązku zawarcia umowy przewozu.

Jakie są warunki dostawy DDP?

DDP wymaga, aby dostawca był w stanie dostarczyć produkt do punktu docelowego, gdzie można go odebrać. Dostawca musi także zorganizować transport i pokryć koszty takiego transportu. DDP jest międzynarodowym terminem handlowym używanym do wskazania, że sprzedawca jest odpowiedzialny za dostarczenie towarów do kupującego. Każda firma, która zamierza po raz pierwszy importować towary spoza Unii Europejskiej ma obowiązek posiadania numeru EORI. Taki wniosek można złożyć samodzielnie przez Internet.

Czym jest Incoterms?

Incoterms to zestaw reguł dotyczących rozliczeń międzynarodowych w handlu. Regulują one prawa i obowiązki stron w transakcji. Określają, kiedy przeniesienie własności następuje od dostawcy do odbiorcy, a także, jakie koszty są związane z transportem i ubezpieczeniem towaru. Incoterms to zbiór międzynarodowych reguł, które regulują sprzedaż i transport towarów. Służą one do określenia, kto jest odpowiedzialny za zapłatę frachtu i innych kosztów oraz jak ryzyko i odpowiedzialność są podzielone między kupującego i sprzedającego.

Jakie są warunki dostawy DDP Incoterms?

Warunki dostawy DDP Incoterms to zbiór międzynarodowych warunków handlowych, które określają odpowiedzialność sprzedających i kupujących za dostawę towarów. Jeśli chodzi o ryzyko związane z uszkodzeniem towarów przechodzi ono na kupującego w tym punkcie przeznaczenia. Sprzedający ma obowiązek zorganizować przewóz towarów do uzgodnionego miejsca dostawy, w przeciwnym razie narusza obowiązki i jest odpowiedzialny za wszelkie poniesione koszty przez kupującego.