W Polsce istnieje kilka różnych kategorii prawa jazdy. Najczęściej spotykane to A, B i C. Kategoria A jest przeznaczona dla motocykli, kategoria B dla samochodów osobowych, a kategoria C dla autobusów i ciężarówek. Istnieją również specjalne kategorie dla taksówek, karetek pogotowia i innych pojazdów.
Jaki wiek uprawnia nas do kierowania danym pojazdem w Polsce?
Duża ilość osób w młodym wieku nie może doczekać się zdania prawa jazdy i bycia niezależnym. Wiek uzależniony jest od kategorii pojazdów, na jaki licencje chcemy uzyskać. Jaki jest, więc podział kategorii ze względu na wiek kierowcy?
- Osoby, które ukończyły 14 rok życia mogą starać się o prawo jazdy kategorii AM, uprawnia ono do kierowania skuterami, motorowerami oraz lekkimi quadami.
- Osoby w wieku 16 lat mają szerszy wachlarz możliwości, ponieważ może ubiegać się o prawo jazdy w kategorii A1, B1 i T. Są to pojazdy o mniejszej masie własnej nieprzekraczającej 550 kg w przypadku samochodów oraz zespołu pojazdów nieprzekraczających 7,5 m w przypadku ciągnika rolniczego.
- Dopiero wiek 18 lat daję nam możliwość, aby starać się o uprawnienia do większości pojazdów. Kategorie pojazdów, o które możemy się ubiegać to: A2, B, B+E, C1, C1+E.
- Wiek 20 lat uprawnia nas do zdobycia kategorii A. są to motocykle o pojemności skokowej silnika przekraczającej 125 cm3, które osiągają prędkość co najmniej 100 km/h. Ważne jest, aby wcześniej co najmniej posiadać 2-letnie prawo jazdy kategorii A2.
- Po osiągnięciu 21. roku życia możemy ubiegać się o prawo jazdy na motocykle trójkołowe, jeśli osoba posiada już prawo jazdy kat. A. Wiek ten jest również wymagany dla pojazdów kategorii C, C+E, D1 i D1+E.
- Wiek 24 lat określa się jako minimalny wymagany do kierowania pojazdami określonymi kategorią A w przypadku kiedy, jeżeli osoba nie posiadała przez 2 lata kategorii A2 oraz kategorii D i D+E.
Prawo jazdy na ciężarówkę – wymogi i kategorie
Aby uzyskać prawo jazdy na ciężarówkę, należy najpierw uzyskać prawo jazdy na zwykłego kierowcę. Wymagania dotyczące zwykłego prawa jazdy różnią się w zależności od stanu, ale na ogół obejmują egzamin pisemny i egzamin z jazdy. Po uzyskaniu zwykłego prawa jazdy, osoba musi zdać egzamin pisemny i egzamin na prawo jazdy na ciężarówkę. Istnieją różne kategorie prawa jazdy na ciężarówki, w zależności od wielkości i wagi ciężarówki, którą dana osoba będzie prowadzić.
Prawo jazdy kat. C możemy otrzymać minimum 3 miesiące przed 21 urodzinami lub w wieku 18 lat, ale po ukończeniu kwalifikacji wstępnej. Należy posiadać uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego kat. B. Ważne, aby wykonać odpowiednie badania lekarskie oraz psychologiczne, które potwierdzają u nas brak jakichkolwiek przeciwwskazań do odbycia danego kursu.
Jeśli chodzi o kurs prawa jazdy CE, który daje nam możliwość otrzymania lepiej płatnej pracy. Warunkiem uzyskania takiego dokumentu jest posiadanie praw jazdy kat. C. kategorii C i C+E – uprawnienia do prowadzenia ciężarówki. Kategoria prawa jazdy C daje nam możliwość prowadzenia pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz zespołu pojazdów z lekką przyczepą do 750 kg. Natomiast, aby jeździć tirem należy mieć prawo jazdy C+E.