Oznaczenia CE są już standardem na europejskim rynku. Handel międzynarodowy nie może odbywać się bez potwierdzenia deklaracji zgodności. Bardzo duża ilość towarów powinna posiadać certyfikat, aby mogła być transportowana w sposób bezpieczny po całej Europie. Sporo produktów wprowadzanych na rynek w UE powinna mieć takie oznaczenie. Certyfikat CE jest również potrzebny, jeśli importuje towary z innych krajów. Przepisy prawne dokładnie wskazują, które produkty powinny posiadać to oznaczenie, a skutki braku oznaczenia CE na importowanym wyrobie mogą być bardzo kosztowne.
Co to jest oznakowanie CE?
Oznaczenie CE jest wymogiem dla niektórych produktów sprzedawanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oznaczenie CE wskazuje, że produkt został oceniony przez producenta i spełnia unijne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Oznaczenie CE jest wymagane dla produktów, takich jak sprzęt elektryczny, urządzenia medyczne, zabawki i maszyny.
Brak oznaczenia CE – skutki i co nam grozi?
Jeśli produkt nie posiada znaku CE, oznacza to, że producent nie zastosował wymaganych procedur oceny zgodności. Oznacza to, że produkt nie spełnia minimalnych wymogów bezpieczeństwa określonych w dyrektywach i normach UE. Konsekwencje tego mogą być poważne – produkt może być niebezpieczny w użyciu i może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Ponadto, jeśli próbujesz sprzedać produkt bez znaku CE, możesz złamać prawo. Czym na dobrą sprawę jest brak oznaczenia CE? Skutki wprowadzenia nielegalnego produktu na rynek europejski może być bardzo kosztowny, a także UE może nałożyć na Twoją firmę szereg sankcji.
- Kara finansowa to pierwszy skutek złamania prawa – sumy są ogromne i są zależne od stworzonego ryzyka przez firmę.
- Wycofanie wyrobu z rynku – jest to bardzo trudne do zrealizowania. Produkt handlowy musi zostać wycofany ze wszystkich kanałów dystrybucji, a co więcej, musi zostać odebrany o konsumentów. Bardzo często powinno się również poinformować publicznie, o tym, że konsumenci, którzy weszli w posiadanie takiego produktu mogą go zwrócić na wskazany adres.
- Pozbawienie wolności – jest to najbardziej surowy wymiar kary dla przedsiębiorstwa, które uniknęło uzyskania dokumentu z potwierdzeniem deklaracji zgodności. W Polsce, okres ten może wynosić maksymalnie 3 lata.
Brak oznakowania CE na produkcie – importerzy
Urząd celny z całą pewnością “zaopiekuje się” towarem, jeśli zobaczy brak oznakowania CE na produkcie. Importerzy powinni wprowadzać do obrotu towar z poprawnym oznaczeniem, a także dokumentami potwierdzającymi, że towar został przebadany i jest bezpieczny w użytku. Certyfikat jest obowiązkowy dla producentów spoza Unii Europejskiej. W obszarze UE, nie można handlować towarami, które nie posiadają tego certyfikatu. Import z Chin jest świetnym przykładem. Każdy towar, który ma zostać wprowadzony na rynek musi mieć znaczek CE. Jeśli nie będzie go posiadał, polską firmę, która sprowadza takie towary mogą czekać poważne problemy prawne i finansowe.