Transport odgrywa kluczową rolę w gospodarce. Polska jest jednym z największych przewoźników w Europie. Kierowcy przewożą ładunki po całej Europie. Samochody ciężarowe pokonują bardzo wiele kilometrów. Przewóz towarów może być łatwiejszy, szybszy, a także o wiele tańszy jeśli skorzysta się z transportu kombinowanego. Jest to transport towarów przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu.
Transport kombinowany – definicja
Transport kombinowany to metoda wysyłki towarów przy użyciu wielu rodzajów transportu. Najczęstszą kombinacją jest transport samochodowy i kolejowy, ale inne kombinacje mogą obejmować transport samochodowy i morski, kolejowy i morski lub dowolną inną kombinację środków transportu. Transport kombinowany może być stosowany zarówno w przypadku przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych.
Rodzaje transportu kombinowanego
Transport kombinowany ma też swoje rodzaje. Jeśli jednostka ładunkowa jest dowieziona za pomocą transportu samochodowego z lub do punktu, a cała reszta transportu odbywa się pociągiem, statkiem czy samolotem – możemy mówić o kombinowanym transporcie i może mieć on kilka rodzajów:
- transport bimodalny – transport towarów przy użyciu dwóch różnych rodzajów transportu, zazwyczaj kolejowego i drogowego bez przeładunku towaru. Ten rodzaj transportu jest często stosowany w przypadku długodystansowego transportu towarowego, ponieważ może być bardziej wydajny i opłacalny niż korzystanie z jednego rodzaju transportu. Jest on wykonywany przez jednego pojedynczego operatora.
- transport intermodalny – transport towarów przy użyciu wielu rodzajów transportu, przy czym towary są przenoszone między rodzajami transportu w różnych punktach podróży. Jeden wykonawca jest odpowiedzialny za całość transportu. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych pojazdów i kontenerów intermodalnych lub za pomocą standardowych kontenerów, które mogą być używane w różnych rodzajach transportu.
- transport multimodalny – transport jest realizowany podobnie jak transport intermodalny, lecz wyróżnia go możliwość zmiany ładunkowej jednostki. W tym przypadku, kluczowa jest pomoc przewoźnika, spedytora lub logistyka.
- transport łamany – transport towarów odbywa się za pomocą transportu drogowego, lecz może zmieniać się pojazd, np.: samochód dostawczy, a następnie samochód z naczepą.
Zalety – transport kombinowany
Spedycja to bardzo ważna gałąź gospodarki. Transport drogowy to zdecydowanie najważniejsza gałąź transportu w naszym kraju. Żegluga śródlądowa raczej nie istnieje, lecz bardzo dobrze rozwinięty jest również transport kolejowy czy transport morski. Istnieje wiele zalet transportu kombinowanego. Transport kombinowany jest bardziej wydajny niż poleganie na jednym rodzaju transportu, a także może być bardziej opłacalny. Kolejnym plusem jest również oszczędność czasu. Zmniejsza się również wydatki związane Dodatkowo, transport kombinowany może pomóc w zmniejszeniu zatłoczenia ruchu i zanieczyszczenia.