Transport towarów to niezwykle istotna dziedzina naszego życia. Codziennie miliony najróżniejszych towarów przemierzają setki kilometrów w celu dotarcia do dostawcy. Zarówno transport krajowy jak i międzynarodowy to bardzo ważne aspekty w naszym stale rozwijającym się świecie. Jeżeli transport nie będzie funkcjonował prawidłowo to może zabraknąć nam produktów w sklepach, oferta zakupowa będzie znacznie ograniczona, a na stacjach paliw może brakować paliw. W dobie Internetu i zakupów w sieci znaczenie logistyki wzrosło jeszcze bardziej. Każdy z nas pragnie dostać swoje zakupy jak najszybciej. W celu usprawnienia przewozów wprowadza się konsolidacje towarów. Termin konsolidacja najczęściej używa się w sektorze bankowym. Banki oferują osobom posiadającym kilka kredytów połączenie ich w jeden kredyt konsolidacyjny. Można łatwo wywnioskować, że konsolidacja to połączenie mniejszych elementów w jeden większy. Taki zabieg oczywiście ma powodować korzyści dla obu stron.
Konsolidacja towarów – co to znaczy?
Już wiemy, że konsolidacje stosuje się w celu połączenia mniejszych elementów w jeden większy. Jak wygląda to w transporcie? Konsolidacja towarów polega na łączeniu mniejszych przesyłek, które zmierzają w tym samym kierunku w jedną większą przesyłkę. Dzięki temu transport staje się bardziej opłacalny i znacznie bardziej efektywny. Konsolidacja towarów najczęściej stosowana jest w magazynach przeładunkowych.
W tym miejscu mniejsze przesyłki pakowane są w większy kontener. Spedytor zajmuje się sporządzeniem listy ładunkowej i dostarcza jeden list zbiorczy. Każda przesyłka, która została skonsolidowana musi posiadać własny list przewozowy. Towary zapakowane w ten sposób przemierzają świat drogą lądową, powietrzną czy wodną. Po dotarciu na miejsce przeprowadzana jest dekonsolidacja przesyłek. Oznacza to rozpakowanie i rozdysponowanie towarów, tak aby mogły dotrzeć do swojego odbiorcy. Taki sposób na dostarczenie przesyłek do odbiorców jest znacznie korzystniejszy, niż przewożenie większej ilości małych przesyłek. Dzięki temu możemy cieszyć się zamówionym towarem już po kilku dniach od zakupu. Jest to obustronna korzyść dla klientów, jak i przewoźników.
Korzyści konsolidacji towarów
Wiele sklepów internetowych gwarantuje dostarczenie przesyłek już w 2 lub 3 dni po zakupie. Do osiągnięcia tak szybkich dostaw konieczna jest konsolidacja towarów. Firmy spedycyjne, które zajmują się takimi procesami muszą być dobrze zorganizowane. Proces konsolidacji wymaga od nich wysokich umiejętności zarządzania towarami oraz dobrze zorganizowanego systemu logistycznego. Konsolidacja towarów jest korzystna zarówno dla przewoźników jak i odbiorców. Mniejsze przesyłki zebrane w jeden kontener są dużym ułatwieniem i pozwalają na spore oszczędności. Dzięki konsolidacji można również zaoszczędzić miejsce do magazynowania towarów. Podczas przewozów osiągniemy więcej miejsca na ładunek w samochodach transportowych. Pozwoli to na przewiezienie większej ilości przesyłek, które zebrane są w jeden kontener. Konsolidacja towarów to niezbędny proces w każdej firmie spedycyjnej, która chce zmaksymalizować swoje korzyści finansowe. Znacznie szybciej można obsłużyć jeden kontener, niż w przypadku większej ilości drobnych przesyłek. Powoduje to znaczne ograniczenie niezbędnych formalności podczas transportowania towarów. Jest to sposób na osiągnięcie najlepszych wyników dla firm zajmujących się przewozem towarów i logistyką. Na pewno warto korzystać z tego sposobu spedycji towarów. Przełoży się to na lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw.
Sprawdź również nasze inne wpisy poradnikowe o branży TSL: