W obszarze transportu i logistyki nie obejdzie się bez takiego miejsca jak magazyn. Poznań jest miejscem, w którym możemy obserwować setki jak nie tysiące takich budynków. Możemy sklasyfikować podział magazynów. Wyróżniamy kilkanaście typów magazynów, ich podział jest ściśle uzależniony od kryteriów, które przyjmiemy. Modelowy magazyn może zostać zdefiniowany według: typu konstrukcji. W Poznaniu możemy znaleźć magazyny otwarte, półotwarte, zamknięte oraz naziemne lub podziemne. Jest to klasyfikacja od placów składowych, gdzie magazynujemy materiały odporne na warunki atmosferyczne, poprzez wiaty magazynowe, zbiorniki lub bunkry, w których przechowuje się substancje skrajnie niebezpieczne. Magazyny możemy również sklasyfikować według rozmieszczenia względem siebie stref magazynu. Dzielimy je na np. układ przelotowy, gdzie strefa przyjęć i wydań znajdują się po przeciwnej stronie budynku, układ kątowy, gdzie wspomniane strefy sąsiadują ze sobą lub układ workowy, gdzie strefy znajdują się po tej samej stronie.
Magazyny klasyfikowane według wysokości składowania materiałów i funkcji
Kolejno możemy podzielić magazyny ze względu na wysokość składowania materiałów. Do 4,2 metra mówimy o budynku niskiego składowania, od 4,2 metra do 7,2 metra będzie to magazyn średniego składowania. Najwyższym zakresem jest od 7,2 metra do 25 metrów, nazywamy go wtedy magazynem wysokiego składowania. Następnym kryterium jest funkcja do jakich przeznaczony jest magazyn.
Magazyny rozdzielcze pełnią podobną funkcję co dostawcze, z tą różnicą, że przyjmują produkty od różnych producentów. Kończąc na produkcyjnych, przeładunkowych, kontenerowych i celnych. Często jest tak, że poszczególne magazyny łączą w sobie więcej cech z powyższych kategorii. Dobranie odpowiednich funkcji magazyny to kluczowa sprawa w właściwym zarządzaniu dostawami oraz wysyłkami towaru.
Magazyny klasyfikowane według rodzaju produktów
Magazyny możemy również sklasyfikować według podziału na rodzaje towarów, które przechowujemy w danym magazynie. Poznań otoczony jest firmami, które posiadają ogromne magazyny do swojej dyspozycji. Jeżeli definiujemy je ze względu na cechy fizyczne to wyróżniamy magazyny:
- składujące jednostki ładunkowe – najczęściej są to europalety oraz towary spaletyzowane na innych nośnikach, np. kartony, pojemniki, kosze i inne
- składujące towary sypkie – są to zapasy gromadzone luzem, najczęściej przechowywane w silosach
- składujące gazy i ciecze – w tym przypadku najczęściej wykorzystywane są duże zbiorniki przemysłowe
W magazynach możemy wyróżnić podział według dostępności do jednostki ładunkowej:
- z bezpośrednim dostępem – składowanie odbywa się przeważnie na rzędowych regałach paletowych
- bez bezpośredniego dostępu – obecnie najczęściej stosowanym systemem w tego typu magazynach są regały satelitarne
Magazynowanie to złożony proces obsługi przedsiębiorstwa, zaczynając od analizy zapotrzebowania na materiały, a kończąc na wydaniu towarów. Oprócz wymienionych powyżej rodzajów magazynów, istnieją również magazyny specjalne. Takie obiekty przeznaczone są do przechowywania towarów niebezpiecznych lub takich, które wymagają specjalnych warunków składowania.
Sprawdź również nasze inne wpisy poradnikowe o branży TSL:
- Czym jest morska odprawa celna?
- Jakie klasyfikacje i rodzaje magazynów wyróżniamy?
- Rozwiązania dla odprawy celnej – jakie zmiany po Brexicie?