Odprawa celna w praktyce oznacza kontrolę dokumentacji wszystkich towarów, które są przewożone przez granicę. Importer – osoba kupująca towary z zagranicy i sprowadzająca je do kraju. Importer zobowiązany jest do opłacenia cła i podatków. Mieści się w nich szereg procedur, które muszą zostać przeprowadzone na granicy celnej danego kraju. Podczas kontroli celnej sprawdzeniu mogą zostać poddane całe dostawy towaru lub tylko ich fragmenty. W tej procedurze powinien być zgłoszony każdy towar, który jest importowany do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej. Przynależność do Unii Europejskiej pozwala na swobodę handlową między państwami członkowskimi, oznacza to, że w tym przypadku importerzy są zwolnieni z opłat celnych. Inaczej wygląda sytuacja podczas odprawy celnej podczas importu z Chin lub Stanów Zjednoczonych. Jest to trochę bardziej skomplikowany proceder, dlatego często budzi obawy, ponieważ przedsiębiorcy obawiają się dodatkowych kosztów lub zatrzymania towaru na granicy. 

Obowiązki importera podczas odprawy celnej

Aby wszystko po naszej myśli i towar przeszedł odprawę celną konieczne jest, żeby importer zadbał o pewne kluczowe czynniki. Jego obowiązki to m.in. sporządzenie zgłoszenia celnego. Ten obowiązkowy dokument może zostać spełniony drogą elektroniczną. Pomoże nam przy tym wykorzystanie systemu CELINA. Jest to system, który wspiera odprawę celną pod szyldem Krajowej Administracji Skarbowej. Oczywiście jest też tradycyjna opcja w formie pisemnej. Jeżeli chcemy złożyć zgłoszenie celne w formie pisemnej to możemy to zrobić za pomocą formularza Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD). Zanim rozpoczniemy procedurę odprawy celnej, konieczne jest zapoznanie się z wymaganiami i przepisami dotyczącymi wprowadzenia produktu do obrotu na terenie całego kraju. Oprócz wcześniej wymienionych czynności, importer musi przygotować komplet dokumentów. Dokumentacja powinna określać wartość towaru na podstawie faktury. Faktura musi zostać w dwóch wersjach językowych, jedna w wersji polskiej, a druga w wersji angielskiej.

Rodzaje odprawy celnej

Podczas przeprowadzania odprawy celnej warto wiedzieć, że istnieje kilka jej rodzajów. Wyróżnia się trzy główne rodzaje odprawy celnej:

  • odprawa celna ostateczna – oznacza to odprawione towary, które nie powracają przez granicę celną i zostają uznane za towar wewnątrzwspólnotowy lub krajowy
  • odprawa celna warunkowa (czasowa) – oznacza to towar, który po pewnym czasie powraca za granicę celną. Taką odprawę stosuje się w przypadku: produktów wystawianych na targach lub do prac konkursowych. Również do towaru do uszlachetnienia oraz naprawy.
  • odprawa celna odroczona – jest to odprawa, kiedy urząd celny nie posiada wystarczająco informacji i nie jest w stanie dokonać kontroli, więc przekazuje towar innemu urzędowi celnemu. 

Rodzaje odprawy celnej ze względu na VAT

Możemy wyróżnić trzy rodzaje odprawy celnej z uwzględnieniem VAT-u. Pierwszą z nich jest standardowa odprawa celna, która odbywa się w polskim porcie przeznaczenia. Korzystając z usług agencji celnej, towar zostanie zwolniony, kiedy agencja dostanie potwierdzenie zapłaty celno-skarbowej. Importer, który działa samodzielnie musi poczekać, aż należność zostanie zaksięgowana na koncie urzędu celnego, aby jego towar został dopuszczony do kraju. Drugim rodzajem jest uproszczona odprawa celna. W tym przypadku podatek VAT może zostać naliczony w rozliczeniu miesięcznym lub rozliczeniu kwartalnym. Ostatnim rodzajem jest fiskalna odprawa celna przeprowadzana za granicą. Wtedy płatność VAT jest zawieszona do momentu złożenia deklaracji w rozliczeniu miesięcznym. Towar jest dopuszczony do wolnego obrotu bez konieczności uiszczania podatku VAT z tytułu importu. Osoba importująca odprowadza podatek VAT w miejscu swojej rezydencji podatkowej.

Sprawdź również nasze inne wpisy poradnikowe o branży TSL: